İyi, Mükemmelin En Büyük Düşmanıdır

İyi, Mükemmelin En Büyük Düşmanıdır
Photo by David Kovalenko / Unsplash

İyi bir hayat, temel ihtiyaçların karşılandığı, huzurlu ve mutlu bir yaşamdır. Bu tür bir yaşamda kişi, maddi ve manevi olarak tatmin halindedir. Ancak bu durum, kişinin daha iyiye gitme motivasyonunu azaltabilir. Bu makalede bu durumu inceleyip önlemek için neler yapılabileceğine odaklanacağız.

Her ne kadar iyi, herkes için farklı yorumlansa da iyi bir hayata sahip olan kişi, mevcut durumunu yeterli görüp, daha iyiye gitmek için çaba göstermeyebilir. Bu durum, kişinin gelişimini ve ilerlemesini engelleyebilir. Eğer hayatınızda bir şeyler kötü gidiyorsa onu değiştirmek için bir şeyler yaparsınız, hatta dayanılamayacak kadar kötü ise hemen işe koyulursunuz. Fakat, eğer durumunuz şikayet etmeyeceğiniz seviyedeyse ya da siz o duruma alışmışsanız, hatta etrafınızdakilere nispeten iyi durumdaysanız, işte o zaman daha fazlasını yapmaya da gerek görmeyebilirsiniz.

İyi bir hayata sahip olmanın daha iyiye gitmeyi engellemesinin birkaç nedeni vardır. Bu nedenler şöyle özetlenebilir:

 • Memnuniyet: İyi bir hayata sahip olan kişi, mevcut durumundan memnundur. Bu durum, kişinin daha iyiye gitmek için motivasyonunu azaltır.
 • Korku: Daha iyiye gitmek, risk almak anlamına gelir. İyi bir hayata sahip olan kişi, mevcut durumunu kaybetme korkusu yaşayabilir. Bu durum, kişinin daha iyiye gitmesini engelleyebilir.
 • Yorgunluk: İyi bir hayata sahip olmak, çaba gerektirir. Bu çaba, kişiyi yorabilir ve daha iyiye gitmek için motivasyonunu azaltabilir. İyi saydığı konuma gelmek için çok çalışmış biri, daha fazlası için çalışmanın aynı oranda katlanacağını düşünebilir, ki bu her zaman geçerli değildir.
 • Aç Gözlü Görünme Korkusu: Eğer etrafınızdakilere göre daha iyi bir hayatınız varsa, daha iyisini aramak aç gözlü davranıyor hissi yaratabilir.
 • Düşük Beklentiler: Eğer hayattan beklentileriniz düşük ise o beklentilere kolayca ulaşıp orada park etmek eğiliminde olabilirsiniz.

İyi bir hayata sahip olmanın daha iyiye gitmeyi engellediğinin farkında olmak, bu durumu aşmak için ilk adımdır. Bu farkındalık sayesinde, kişi daha iyiye gitmek için motivasyonunu artırabilir. Bu da en azından yola çıkmaya yetecek bir motivayon sağlayabilir.

Daha iyiye gitmek için motivasyonunuzu artırmanın birkaç yolu vardır. Bu yollar şunlardır:

 • Hayal kurun: Her ilerleme bir hayal ile başlar. Sürekli güncellediğiniz ve üzerinde çalıştığınız hayalleriniz olsun.
 • Hedef belirleyin: Hedef belirlemek, daha iyiye gitmek için motivasyonunuzu artırmanın en etkili yollarından biridir. Hedefleriniz, sizi daha iyiye götürecek şeyler olmalıdır.
 • Büyük Düşünün: Ne kadar büyük düşünürseniz iyi tanımınız da o kadar büyük olur. Her durum ve koşulda daha büyüğünü düşünmekten kaçınmayın.
 • Gereksinimlerinize odaklanın: Gereksinizinize odaklanmak, daha iyiye gitmek için motivasyonunuzu artırmanın bir başka yoludur. İhtiyaçlarınızın farkında olmak, sizi daha iyiye gitmeye teşvik eder.
 • Kendinize güvenin: Kendinize güvenmek, daha iyiye gitmek için motivasyonunuzu artırmanın önemli bir unsurudur. Kendinize güvendiğinizde, daha iyi şeyler başarabileceğinize inanırsınız.

İyi bir hayata sahip olmak, mutluluk ve tatmin için önemlidir. Ancak bu durum, daha iyiye gitmeyi engellememelidir. Daha iyiye gitmek için motivasyonunuzu artırarak, daha mutlu ve tatmin edici bir yaşam sürebilirsiniz.

Önlemek İçin Yapabileceğiniz 5 Şey

İyi bir hayata sahip olmanın daha iyiye gitmeyi engellemesini önlemek için yapabileceğiniz 5 şey şunlardır:

 1. Hedeflerinizi sürekli olarak güncelleyin. Hedefleriniz, zamanla değişebilir. Bu nedenle, hedeflerinizi sürekli olarak güncelleyerek, daha iyiye gitme motivasyonunuzu canlı tutun.
 2. Kendinize meydan okuyun. Kendinize meydan okumak, daha iyiye gitmenin en etkili yollarından biridir. Kendinize yeni hedefler belirleyerek, kendinizi geliştirmeye devam edin.
 3. İyi şeylere odaklanın. Hayatınızdaki iyi şeylere odaklanmak, daha iyiye gitme motivasyonunuzu artıracaktır. Hayatınızdaki güzel şeyleri fark ederek, kendinizi iyi hissedin ve daha iyiye gitmeye motive olun.
 4. Bu bir süreçtir. Daha iyiye gitmek, bir gecede olacak bir şey değildir. Bu nedenle, sabırlı olun ve daha iyiye gitmenin bir süreç olduğunu unutmayın. Her zaman daha iyiye gitmek için bir alan vardır. Eğer bir konuda ailenizdeki en iyi iseniz, yaşadığınız şehrin en iyisi olmayı hedefleyin, eğer şehrin en iyisi iseniz ülkenin en iyisi olun, sonra dünyanın...
 5. Etrafınızı sizden daha iyi durumda insalarla doldurun. Olumlu ve sizden daha iyi durumda olan insanlarla birlikte olmak, sizin de daha büyük düşünmenizi sağlar ve ufkunuzu genişletir. Bu da, daha iyiye gitme motivasyonunuzu artıracaktır.

Sonuç

Sonuç olarak, iyi bir hayat daha iyi ve mükemmel bir hayatın en büyük düşmanıdır. İyi bir hayata sahip olmanın daha iyiye gitmeyi engellediğinin farkında olmak, bu durumu aşmak için ilk adımdır ve elinizdeki en büyük silahtır. Hedef belirlemek, kendinize meydan okumak, iyi şeylere odaklanmak, daha iyiye gitmenin bir süreç olduğunu unutmamak ve etrafınızdaki olumlu insanlarla birlikte olmak, iyi bir hayata sahip olmanın daha iyiye gitmeyi engellemesini önlemeye yardımcı olacak ipuçlarıdır. Bu ipuçlarını kullarak hayatınızın potansiyelinizden daha alçak bir seviyede plato yapmasını engelleyebilirsiniz.

Diğer yazılar

Öğrenilmiş Çaresizlik: Tersine Çevirmek Mümkün mü?

Öğrenilmiş Çaresizlik: Tersine Çevirmek Mümkün mü?

Öğrenilmiş çaresizlik, psikoloji literatüründe bireylerin yaşadıkları olumsuz deneyimler sonucunda, kontrol edemediklerini düşündükleri durumlar karşısında pasif ve çaresiz hissetmeleri olarak tanımlanan bir kavramdır. Aslında durumu değiştirebilecek güç ve pozisyonda olmalarına rağmen. Sıkça karşılaşılan bir durumdur ve öğrenilmiş çaresizlik geliştiren kimselerin ortak noktası sürekli şikayet edip hiç aksiyon almamalarıdır. Öğrenilmiş Çaresizliğin Psikolojik